Magten i dragten
Magten i dragten
Fletter, floshatte og finurlige detaljer- de hollandske bønder forstod, at pynte sig og vise deres rigdom i deres overdådige dragter. Vidste du, at amagerdragten kunne fortælle om, hvad en persons status var? Og status, det var noget, som de dygtige amagerbønder gik op i! For de var ikke blot almindelig bøndere, men særlige udvalgte af kongen.
I undervisningsforløbet får eleverne viden om, hvilken rolle tøjet spillede for amagerbønderne, og hvordan de brugte det til at fremhæve rigdom og deres sociale status overfor andre. Dragterne blev et brand og levende reklame for københavnerne, når de skulle købe friske grøntsager på torvet.
I undervisningsforløbet får eleverne viden om, hvilken rolle tøjet spillede for amagerbønderne, og hvordan de brugte det til at fremhæve rigdom og deres sociale status overfor andre. Dragterne blev et brand og levende reklame for københavnerne, når de skulle købe friske grøntsager på torvet.
Hollænderbyen
I undervisningsforløbet ser vi på Julius Exners malerier og taler om og diskuterer, hvordan amagerbønderne fremstilles. Derefter går vi i dragtudstillingen og taler om de mange detaljer og symboler i dragten. Hvordan ser man mon, om det lille barn er en dreng eller pige, når alle små børn havde kjole på? Eller hvordan ser man, om pigen er gift eller ugift, eller om hun har fået børn? Og hvorfor er damen gemt helt væk med en underlig nederdel over hovedet?
-
Pris
Forløbet er gratis for skoler fra Dragør og Tårnby kommune. For skoler uden for kommunen koster forløbet 300 kr. -
Bestilling
Undervisningsforløbet kan bestilles ved at sende en mail til skoletjeneste@museumamager.dk med følgende information:
- Navn på undervisningsforløb
- Kontaktperson (navn og telefonnummer)
- Navn på institution
- Klassetrin og antal børn
- Ønsket dato og tidspunkt for besøg
-
Formålet
Formålet med forløbet er:
-at eleverne opnår viden om, hvordan amagerbønderne anvendte deres dragter til at signalere status.
- at eleverne opnår kendskab til, hvordan amagerbønderne fremstilles på malerier.
-at eleverne reflekterer over, at tøjet vi vælger at bære, har en betydning, både i fortiden, men i høj grad også i dag. -
Alderstrin
3.-9. klasse (undervisningen er differentieret for indskoling, mellemtrin og udskoling). -
Mål
Mål: At eleverne opnår kendskab til amagerbøndernes særlige kultur omkring deres påklædning. -
Fag
Historie, håndværk & design -
Varighed
1 time -
Lokation
Hollændergårdene
Hovedgaden 4
2791 Dragør